باتری های DEEP CYCLE یا شارژ عمیق
باتری های شارژ عمیق یا Deep Cycle نوعی از باتری های سیلد-اسید هستند که کاربر میتواند به صورت مرتب عمل شارژ و دشارژ را انجام دهد بدون آنکه آسیبی به سلولهای باتری وارد شود. این باتری ها از سری باتری های سیلد اسید می باشند و طوری ساخته میشوند که تا ۴۵ درصد الی ۷۵ درصد ظرفیت خود را به منظور عملیات دشارژ در اختیار مصرف کننده قرار دهند. باتری های شارژ عمیق یکی از اجزا حیاتی در سیستم های مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر می باشد که نیاز به ذخیره انرژی و استفاده مجدد در سیستم در مواقع لزوم دارند.
سازه اصلی در ساختار باتری های شارژ عمیق صفحات فعال ضخیمی هستند که به منظور حفاظت باتری از خوردگی ها و خرابی باتری در حین چرخه شارژ-دشارژ است که در باتری های شارژ عمیق از آلیاژ های سربی در ساخت ایت باتری ها بهره گرفته میشود.
کاربرد ها:
صنایع دریایی مانند قایق های تفریحی
ویلچر های موتوری
وسایل نقلیه تفریحی
سیستم های تجدیدپذیر مستقل از شبکه
لیفتراک ها با موتور های الکتریکی
باتری های UPS
جهیزات صوتی خاص
پاوربانک ها و . . .

باتری های شارژ عمیق چطور کار میکنند؟
مانند انواع دیگر باتری ها، باتری های شارژ عمیق نیز از سه جز اصلی تشکیل شده اند:
کاتد
آند
الکترولیت
واکنش شیمیایی درون باتری منجر به ایجاد الکترون در آند میشود. در کاتد نیز الکترون ها به علت یک واکنش الکتروشیمیایی کاهش پیدا میکنند(یک واکنش شیمیایی که باعث انتقال الکترون بین مولکول ها میشود). واکنش شیمیایی که رخ میدهد در هرکدام از الکترودها عدم تعادل ایجاد میکند بنابراین یک جریانی از الکترون ها را بوجود می آورد که به عنوان الکتریسیته میشناسیم .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *