چگونه متوجه خرابی باتری خودرو شویم ؟

باتری ها بنا به عملکردی که دارند از اجزا حساس درون خودرو حساب میشوند و نباید نشانه هایی که از خرابی باتری خبر میدهد را نادیده گرفت چرا که در این صورت ممکن است در جایی که به هیچ امکاناتی دسترسی ندارد باتری خودروتان تمام شده و دچار مشکلات اساسی شوید .
در اینجا میخواهیم به نشانه هایی که یک  باتری پیش از اتمام عمر آن  بر جا میگذارد اشاره کنیم .

 

۱) شرایط استارت خودرو در دمای محیط

در دماهای کمتر از ۲۰ درجه عموما باتری ها کمی سخت استارت میخورند و این رفتار در دماهای کمتر از صفر درجه شدیدتر هم خواهد شد .
اگر باتری خودروتان در استارت خوردن دچار مشکل شد در حالی که هیچ یک از موارد گفته شده رخ نداده بود ، لازم است در سریع ترین زمان ممکن باتریتان را چک کنید و صحت سلامت آن اطمینان حاصل کنید چرا که در غیر این صورت ممکن است به مشکل برخورد کنید .

در موقع روشن کردن ، خودرو باید بدون به راحتی روشن شود و دچار استارت های بیجا یا صدای خش مانند نشود .

۲) چراغ پشت آمپر روشن شود ولی صدای خاصی از استارت خودرو خارج میشود !

وظیفه باتری مهیا کردن حداکثر آمپر ممکن به منظور ایجاد یک جریان لحظه ای برای استارت خوردن خودرو است .
گاهی اوقات ممکن است با باز کردن سوئیچ ، چراغ پشت آمپر خوردو روشن شود و برق داخل سیستم به جریان در بیاید ولی در هنگام استارت با یک صدای سو یا خش خش مواجه شوید . زمانی که عمر باتری رو به تمام باشد مهیا کردن چنین جریانی برای باتری خودرو سخت خواهد شد و به همین دلیل به چنین مشکلی رو به رو میشوید.
نکته که قابل ذکر این است که عملیات باتری به باتری کردن تنها در موارد ضروری کمکتان خواهد کرد و نباید روی آنها به عنوان یک راه حل دائمی حساب نمود و باید باتری خودروتان را در اسرع وقت جهت صحت سلامت آن بوسیله دسگاه تست کنید تا به مشکل جدی بر نخورید.

 

 

سوسو زدن چراغ پست آمپر بعد از روشن کردن خودرو میتواند از نشانه های خرابی باتری باشد .

۳) سوسو زدن چراغ پشت آمپر بعد از روشن شدن

گاهی اوقات پیش میاید که باتری خودرو روشن میشود اما چراغ پشت آمپر یا رادیو یا …. قبل از روشن شدن کمی سوسو میزندد یا باتری سخت استارت میخورد . این اتفاق زمانی رخ میدهد که سطح شارژ باتری خوروتان افت پیدا کرده باشد باتری به انتهای دوره شاژدهی خود رسیده باشد .
در این مواقع نباید این مشکل را یک مشکل جزئی در نظر بگیرید و باید حتما باتری خود را مورد بررسی قرار دهید .

 

دفرمگی یا تورم باتری از دیگرعلائم خرابی باتری است .

۴) دفرمگی و تورم در باتری و دیگر عوامل

باتری ها به گونه ای طراحی شده اند تا دارای ابعاد مشخصی باشند .
گاهی اوقات پیش می آید که باتری در درون موتور دچار تورم شده و حجیم میشوند .این اتفاق به دلیل عملکرد بد دینام و شارژ بیش از حد باتری (OverCharge) رخ میدهد . این اتفاق موجب خرابی باتری شده و تنها راه موجود تعویض باتری خواهد بود .
در این مقاله به نشانه های مرسومی که در غالب موارد قبل از اتمام دوران شارژ دهی باتری رخ میدهد اشاره کردیم . اما علاوه بر موارد گفته شده عوامل دیگری همچون سولفاته شدن سرباتری ، نشت اسید از باتری (که نشانه آن بوی بد حاصل از بخارات اسیدی درون موتور است) و…. اشاره نمود .
همچنین لازم به ذکر است که عمر متوسط باتری ها بین ۱ الی ۳ سال میباشد .در صورتی که باتری شما در این بازه زمانی قرار دارد باید توجه بیشتری به باتریتان کنید .بازرسی فنی به منظور اطلاع از سطح شارژ باتری در این مواقع ضروری خواهد بود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *