• تهران، سعادت آباد، بلوار دریـا، خیابان سردار دریا،کوچه عیسی پور - پ 4
  • info@kermanbattery.com

باتری های شارژپذیر همانطور که همه میدانیم در همه جا از جمله لپ تاب ها، تلفن همراه، چراغ های LED، و… مورد استفاده قرار میگیرند.این باتری ها را به شارژ متصل میکنند و به محض اینکه شارژ کامل شد، شما مجددا فرصت کافی خواهید داشت تا از وسیله الکترونیکی خود استفاده لازم را ببرید. باتری های یک بار مصرف از نظر دامنه کاربرد اصلا قابل قیاس با باتری های شارژ پذیر نیستند. اما حقیقت این است که آنها همچنان در میلیون ها فروشگاه در سراسر دنیا به فروش میرسند. اما تفاوت باتری های شارژ پذیر با باتری های یک بار مصرف در چیست؟
هزینه های ساخت (Cost Of Production)
باتری های قابل شارژ عموما گران تر از باتری های معمولی هستند و دلیل آن هم کاملا واضح است! تعداد دفعاتی که شما از آن استفاده میکنید! باتری های قابل شارژ میتوانند تا صدها بار مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که باتری های یکبار مصرف همانطور که از نامش پیداست تنها یک بار قابلیت مصرف را دارند و پس از اتمام شارژ باتری باید آنها را دور انداخت.
ترکیبات:
آلکالین، روی-کربن و گرد زغال سنگ معمولی همان چیزی است که باتری های یک بار مصرف را تشکیل میدهند. از طرف دیگر لیتیوم-یون و نیکل – هیدرید فلز (Ni-MH) و نیکل کادمیوم (NiCd) از فلزات مورد استفاده در باتری های شارژپذیر هستند. هزینه این مواد متفاوت است اما به دلیل استفاده و نوع کاربرد و فرآیند تولید آن، در مقام مقایسه، هزینه نهایی در الویت نخواهد بود.
کاربرد و استفاده:
به یک چراغ قوه که فقط در مواقع اورژانسی مورد استفاده قرار میگیرد فکر کنید. در این دستگاه از یک باتری یک بار مصرف با طول عمر بالا استفاده میشود و با توجه به نرخ دشارژ پایینی که دارند،در مواقع ضروری آماده به کار هستند که کاملا مناسب همین امر می باشد. باتری های شارژ پذیر، در بعضی جنبه ها، با باتری های یک بار مصرف متفاوت هستند. برای مثل باتری های از جنس نیکل کادمیوم اگر در طی هر بار استفاده کاملا تخلیه نشوند باعث میشود باتری زودتر تخلیه شود. این رفتار باتری را اصطلاحا اثر حافظه یا حافظه باتری (memory effect) می نامند. البته امروزه از باتری های لیتیوم-یون استفاده میشود که ماندگاری بیشتری دارند.
ساعت ها، ریموت کنترل ها و بیشتر چراغ قوه ها همچنان از باتری های یکبار مصرف در سایز های استاندارد استفاده میکنند. باتری های شارژپذیر نیز در سایز های کوچک و بزرگ ارائه میشوند.
اولویت های مصرفی:
تعریف اینکه باتری های یکبار مصرف در مقایسه با باتری های شارژپذیر، اقتصادی تر هستند خیلی بیهوده است. چین یکی بزرگترین تولید کنندگان باتری های یک بار مصرف است. از طرفی باتری های شارژپذیر در تجهیزات نظامی و صنایع هوا-فضا کاربرد دارد. به طورکلی این دو نوع باتری از بسیاری از جنبه ها قابل مقایسه هستند و در دسترس بودن آنها برای زندگی مدرن ما کاملا ضروری هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *