سالن شارژ

 دستگاه اسید پر کن (Acid Filling machine)

در این دستگاه اسید رقیق شده به میزان مشخص و تعریف شده بر حسب نوع باتری، داخل هر سلول یا خانه باتری بوسیله نازلی مخصوص تزریق می گردد.

 

وانهای شارژ (Formation water Bath)

برای کنترل دمای باتریها در حین فرایند شارژ، آنها درون وان هایی با سطح کنترل شده ای از آب خنک غوطه ور می گردند. سیستم خنک کاری وان های شارژ جهت پایین نگه داشتن دمای آب که به علت شارژ باتری ها بالا می روند، به طور مستمر فعالیت می کند.

 

رکتیفایرهای شارژ (Rectifiers  IGBT)

شارژ اولیه باتری ها از اهمیت بالایی برخوردار است. شارژ اولیه دقیق و مطلوب، رابطه مستقیمی با ظرفیت و حتی طول عمر باتری دارد. رکتیفایرهای شارژ در طول مدت زمان شارژ اولیه که تا 40 ساعت ممکن است به طول بینجامد، سطح ولتاژ و آمپراژ مورد نیاز باتری ها را بصورت دقیق، اعمال و پایش می کند.

 

دستگاه تنظیم سطح الکترولیت (Acid leveling)

در مدت زمان طولانی که باتری شارژ می شود، سطح الکترولیک به دلیل واکنش های اکتروشیمیایی و تبخیر، کاهش می یابد. در این دستگاه مجددا الکترولیت مطابق مشخصات فنی باتری ها، درون هر سلول تزریق و با مکش آن، سطح الکترولیت همه سلول ها، هم سطح می شوند.

 

بررسی سطح اسید با روش التراسونیک (Ultrasonic Acid Level checking)

در این دستگاه، با استفاده از پراب های التراسونیک میزان سطح اسید بررسی و در صورتیکه یکسان نباشد باتری از روند تولید خارج می شود.

 

جوش در دوم (Top cover heat sealing)

در این دستگاه، در دوم محصول بر روي جعبه باتری با فرایند صفحه داغ، ذوب و نصب مي شود تا باتری به اصطلاح سیلد شود.

 

تست نشتی در دوم (Air Leakage test)

در اين مرحله  با تزریق هوا از طریق دریچه های تخلیه هوا، جوشکاری در دوم مورد آزمون قرار می گیرد تا از عدم نشتی آن اطمینان حاصل شود. قبل از ورود باتری به این مرحله، چشمی یا اندیکاتور نشانگر وضعیت باتری، توسط اپراتور در حفره موجود روی باتری به صورت دستی جاگذاری و نصب می شود .

 

 

شستشو و خشک کن (Washing & Drying machine)

باتری وارد دستگاه شستشو و خشک کن اتوماتیک سه مرحله ای شده تا آثار آلودگی های اسید تراوش شده حین شارژ، بصورت کامل شسته شود.

 

تست تخلیه سریع باتری  (HRD)

در کارخانه کرمان باتری، همه باتری های تولید شده وارد مرحله آزمون تخلیه سریع می شوند. در این مرحله با یک جریان بسیار بالا (متناسب با ظرفیت باتری) عملیات دشارژ انجام می شود. این عملیات تقریبا شبیه سازی فرایند استارت زنی در خودرو است. فقط باتری هایی به بازار عرضه می شوند که این آزمون را با موفقیت سپری کنند.

 

تست ولتاژ بالا (HVT)

در این مرحله تست نشتی مجدد از طریق اعمال ولتاژ بالا و کنترل اتصال کوتاه احتمالی از طریق بدنه باتری جهت کنترل هرگونه نشتی در بدنه انجام می گردد.


حک کد نهایی (Code marking)

در اين مرحله بر روي کليه باتري ها به منظور شناسايي و رديابي محصول، شناسه گارانتی محصول حک مي شود .

لازم بذکر است در تمام مراحل بالا بین هر دو دستگاه یک کانوایر ارتباطی وجود دارد.

error: