پیل ولتایی، اولین باتری مدرن جهان بود. باتری ها در زبان ساده، یک منبع انرژی پایدار است الکتریسیته هستند. پیل های ولتایی، اولین اختراع دست بشریت بودند که توانست همچنین منبعی را فراهم کند. که توسط دانشمند ایتالیایی الکساندر ولتا اختراع شد. یافته های او توسط جامعه سلطنتی لندن در سال ۱۸۰۰ منتشر شد.
زمینه :
از دیگر دانشمندان معاصر ولتا، فیزیکدان مشهور، لوئیجی گالوانی بود که پدیده شگفت انگیز “حیوان برقی”! (animal electricity)  را در سال ۱۷۹۰ منتشر نمود. اما ولتا کاملا مخالف این قضیه بود و آزمایشات زیادی را برای اثبات نظر خودش انجام داد و درحین همین فرآیند ها بود که در نهایت منجر به اختراع چیزی شد که ما امروزه آنرا پیل های ولتائی مینامیم.
فلزات برقی:
ولتا معتقد بود که در صورت تماس سطح دو فلز مختلف با یک سیال مرطوب میتوان برق تولید نمود.او این پدیده را “فلز برقی” !( Metallic electricity) در مقابل حیوان برقی گالوانی نامید. و او سر انجام حرف خود را با اختراع پیل های الکتریکی ثابت نمود.
پیل ولتایی:
ولتا در بین ۲ دیسک فلزی از جنس روی و مسی تکه پارچه (یا مقوا) قرار داد که محلول نمک (یا سرکه) در بین آنها قرار دارد. او شش تا از این مجموعه (روی، مس و پارچه آغشته به محلول)را درسته کرده و کنار هم قرار داد و سپس بالاترین و پایین ترین دیسک را با سیم مسی به هم متصل نمود. این نحوه چینش، تولید جریان پایدار الکتریسیته را نمود. و همچنین توانست با افزایش و کاهش تعداد دیسک ها، شدت جریان را افزایش و کاهش دهد.
استفاده از پیل های الکتریکی در قرن ۱۹:
پیل ولتایی به سرعت در میان دانشمندان و مردم بوسیله محبوبی تبدیل شد. سر هامفری دیو(Sir Humphry Davy) و اندرو کروز(Andrew Crosse) 2 تن از کسانی بودند که تغییر بزرگی در پی های ولتایی بوجود آوردند.پیل های ولتایی به سرعت تبدیل به یکی منبع برقی شدند که در ازمایشگاه مورد آزمایش قرار میگرفتند. آنها اولین بر برای الکترولیز کردن آب مورد استفاده واقع شدند. سر هامفری همجنین از آنها به منظور ایزوله کردن ۵ عنصر جدید به نام های برن، باریم، کلسیم، منیزیم و استرانسیم استفاده نمود.
ایرادات پیل ولتایی:
پیل ولتایی علی رغم اینکه در زمان خود یک پیشرفت بزرگ بود اما با این حال دارای اشکالاتی نیز بود. از جمله آن که با افزایش سلول ها، محلول نمک پیل در سلول های پایین تر فشرده میشوند و تولید جریان را کاهش میدهند. اشکال دیگر این بود که دیسکهای فلزس در حضور نمک محلول به سرعت خورده میشوند. این اشکالات باعث شد تا با تلاش های ولتا و دیگر دانشمندان و آزمایش بر روی پیل ها، در نهایت سلولهای باتری امروزی بوجود آیند.
میتوان گفت پیل های ولتایی در اصل به نوعی، بنیان باتری های امروزی که ما هم اکنون میشناسیم را تشکیل میدهد. به همین دلیل، واحد SI اختلاف پتانسیل الکتریکی به نام دانشمند بزرگ و مخترع، الکساندر ولتا، ولت (یا ولتاژ) نام گذاری شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *