در ابتدا پاسخ این سوال را میدهیم، خیر!
تمام باتری های سرب اسیدی قابل شارژ هستند، اما زمانی فرار میرسد که شما مجبورید تا باتری را به حال خود رها کنید چرا که دیگر قابل استفاده نیستند . به این دوره زمانی، دوره طول عمر باتری میگویند و بستگی به مدت زمان استفاده از باتری و حتی مهمتر، نحوه استفاده از آن بستگی دارد.
دما و نحوه شارژ هم از فاکتور های مهم و تاثیر گذار هستند.
در مورد نحوه شارژ و نگهداری باتری بعدا توضیح داده خواهد شد، اما با این حال بالاخره زمانی فرا میرسد که باتری شما دیگر عملکرد سابق را نخواهد داشت و شما نیاز به بازیافت یا جایگزینی باتری خود خواهید بود.اما منظور ما از این سوال چیست؟ چرا میگوییم ایا یک باتری سرب اسیدی میتواند بازکاری شود یا خیر؟
در داخل وبسایت های مختلف پر از مطالب واهی و افرادی است که ادعا میکنند باتری های سرب اسیدی قابل بازکاری هستند! و بدتر از آن این است که هزاران نفر این مطالب را میبینند و مطالعه میکنند و حتی این حرف ها را باور میکنند!
این هم یک نمونه از آن …..

این ویدئو در تلاش است تا شما را قانع کند که شما میتوانیدد با اضافه کردن آب به باتری خود، آنرا احیا کنید و دوباره آن را مورد استفاد قرار دهید در حالی که این توجیه فقط برایباغ و باغچه شما کاربرد دارد آن هم به مقدار مورد نیاز و هیج کاربردی در باتری ها ندارد. این شگرد افزایش آب باتری تنها میتواند باعث افزایش سطح ولتاژ باتری شود و باتری تحت این شرایط میتواند نشانگر ولتاژ را روی ولت متر تکان دهد. اما این گرد کاملا بی اساس و بی استفاده است. وقتی ظرفیت یک باتری کاهش یابد، دیگر برگشتی در کار نخواهد بود. به قول یکی از بازدیدکنندگان این ویدئو: “دوست من، این باتری دیگر بی استفاده شده است. مهم نیست چه مقدار آب مقطر به آن اضافه کنید، این باتری دیگر مثل سابق کار نخواهد کرد، راحت شارژ میشود و راحت تر تخلیه .” اما نکته مهمی که وجود دارد نظرات دیگر است که درباره نوع آب مورد استفاده در این ویدئو پرسیده پرسیده شده است!
در واقع تنها کاربرد این ویدئو  سرگرم کردن افراد است. انهم افرادی که به نظرشان اضافه کردن آب به مواد خطرناک و قابل اشتعال، ایده جالبی به نظر میرسد.
ولی سوال اینجاست که چرا مردم هنوز در حال تماشای این فیلم هستند؟ پاسخ این این است که این راه حل آسان و ارزانی به نظر میرسد که از اعمال هزینه های جانبی پیشگیری میکند.
اما ارزان بودن به خودی خود مشکل کار نیست، همین ارزان بودن است که باعث شده است این محصولات بعد از ۱۵۰ سال از زمان ساخت هنوز هم تولید و در بازار به وفور یافت شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *