اولین باتری در سال ۱۷۹۹ توسط فیزیکدان ایتالیایی الساندارو ولتا ( Alessandro Volta ) با ایجاد یک جریان الکتریکی مداوم بوسیله شمع­های ولتایی ایجاد شد. از آن زمان تاکنون باتری­ها تغیرات فراوانی داشته اند و در انواع و ابعاد مختلف به تولید رسیده اند اما اساس کار آنها همواره ثابت و به یک شکل بوده است. آند، کاتد و الکترولیت اجزایی هستند که باتری ها را میسازند

باتری از الکترولیت به عنوان یک منبع شیمیایی به منظور ایجاد جریان الکتریکی استفاده میکند. اما الکترولیت چیست؟ الکترولیت به هرگونه ماده­ای گویند که موجب آزاد شدن یون­های حل شده در ماده حلال می شود که میتوانند حالت ژل یا مایع مانند داشته باشند.

هر باتری متشکل از آند، کاتد و الکترولیت میباشد که به آند و کاتد اصطلاحا الکترود میگویند.
الکترود­ها در الکترولیت غوطه ور هستند، در این حالت یون­ها در اثر واکنش شیمیایی بین  الکترولیت و آند آزاد می شوند و موجب به حرکت آمدن الکترون ها در محلول الکترولیت میشود و همانطور که میداند حرکت الکترون ها نیز باعث ایجاد جریان الکتریکی خواهد شد. و این امر به این صورت صورت میگیرد که با انباشته شدن الکترون­ها در نزدیکی آند، الکترون از طریق سیمی که بین آند و کاتد قرار دارد به سمت کاتد به حرکت در می آید و این حرکت الکترون­ها در نزدیکی باعث بوجودآمدن جریانی الکتریکی میشود که میتواند برق مصرف کننده های متصل به این سیم را تامین کند.
البته در طی این فرآیند، کاتد نیز با واکنش دادن به الکترولیت و الکترون ها باعث ایجاد ناخالصی­هایی میشود و مقداری از الکترون را جذب میکند.
انواع الکترولیت : بسته به میزان مقداری که بخواهیم عملیات یونیزه کردن را انجام دهیم میتوان از الکترولیت­های قویتر یا ضعیفتر استفاده نمود. اصطلاحا به آن دسته از الکترولیت­هایی قوی میگویند که درون محلول­های آبی به مقدار زیادی یونیزه میشود و جریان الکتریکی پایدار و قویتری ایجاد می کنند و الکترولیت­های ضعیف نیز به الکترولیت­هایی اطلاق میشود که به مقدار کمی درون محلول­های آبی یونیزه میشوند و جریان های ضعیف تری را بوجود می آورند.
الکترولیت­های رایج : باتری­های مختلف با توجه به نوع جریان الکتریکی مورد نیاز(ضعیف یا قوی) از الکترولیت­های متفاوتی به منظور ایجاد جریان الکتریکی استفاده میکنند که از ترکیبات رایج مورد مصرف برای الکترولیت­ها میتوان به سدیم کلراید، نیتریک اسید، سولفوریک اسید، سدیم استات، کلریک اسید و …. اشاره نمود.